Ülkemizin En Değerli Otomobil Markaaı Olarak Toyota Seçildi!

Ülkemizde otomotiv tüketicilerinin yüzünü güldüren seçeneklerle ön plana çıkan Toyota Markası 2010’da dünyanın en değerli markası olarak seçilmişti. Japonya’da yaşanan felaketlere rağmen değerini her geçen gün arttıran Toyota markası, Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı’nın yapmış olduğu çalışmalara göre dünyanın en değerli markası olarak 2011’e de damgasını vurdu. Ajansın yapmış olduğu araştırmalar, firma tarafından yaşanan performansın ve dönüşümlerin niceliksel olarak analiz edilmesiyle meydana geliyor.

Interbrand Marka Danışmanlığı Ajansı’nın yapmış olduğu Dünyanın En Değerli Markaları araştırması, küresel boyutta gerçekleştiriliyor. Bu araştırmada küresel olarak markalaşmış ürün ve hizmetlere yönelik analizler gerçekleştiriliyor. Analizlerde özellikle finansal boyuta vurgu yapılıyor. Ajansın gerçekleştirdiği bu araştırma sonuçlarına göre 2010 yılına oranla Toyota markasının değerini % 6 oranında arttırdığı tespit edilmiştir.

Toyota’nın dünya çapında tercih edilme nedenlerine de dikkat çeken araştırma sonuçları içerisinde, güvenlik ve çevre anlayışının ön planda olduğu belirtiliyor. Çevreye duyarlı teknolojilerin kullandığı Toyota markasında sürüş güvenliği için bireye ayrılan öneme de işaret ediliyor. Bunları gerçekleştirebilmek adına Toyota’nın Ar-Ge çalışmalarına yönelik ayırdığı kaynaklar ile dünya çapında oluşturduğu maddi kaynaklara vurgu yapılıyor. Araştırma sonuçları içerisinde Toyota’nın ürünlerindeki kaliteden de bahsediliyor.

Ülkemizde de oldukça farklı modellerle kendisini yenileyerek; en fazla tercih edilen markalar içerisinde kalmayı başaran Toyota hem kalite, hem de güvenlik donanımlarıyla dikkat çekiyor. Opsiyonel olarak geliştirilen ekstra donanımlardan ziyade standart olarak ürünlerde uygulanan güvenlik donanımları ve çevreye duyarlı teknolojiler sayesinde birçok kişi tarafından dünya çapında en fazla satın alınan otomobil markası olarak yerini koruyan Toyota dünya çapında da ciddi bir maddi kaynak oluşturuyor.

Kyoto Protokolü doğrultusunda çevreye duyarlı teknolojilerin ön planda tutulduğu Japonya’da tarımın dışında teknolojik olarak ülkeye girdi sağlayan en büyük firmalardan biri olan Toyota, kalite açısından da diğer markalara fark atıyor. Üstelik satış sonrası hizmetler noktasında da tercih nedeni olan Toyota’yı uygun fiyatlara satın alabilen otomobil tüketicileri Toyota’dan vazgeçemiyor.

Ülkemizde satışa sunulan Toyota modellerine baktığımızda; Auris, Yaris, Corolla, Avensis, Verso, Prius, RAV4, Urban Cruiser, Land Cruiser Prado, Land Cruiser V8, Hilux, Hiace’i görmek mümkün. Satış sonrası hizmetlere baktığımızda ise; yedek parça, aksesuar, periyodik bakım, asistanlık, kasko gibi birçok hizmet sizlere sunuluyor. Üstelik garanti kapsamı da geniş olan Toyota markası ülkemizde özellikle aileler tarafından binek aracı olarak oldukça fazla satın alınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.