Usta Tarihçilerden Türkler ve İslamiyet Kitabı

”Türkler ve İslamiyet” adlı kitap Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Prof. Dr. Mümtaz’er tarafından kaleme alındı. Barcelo Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Yalçıntaş, kitabın tanıtımına diğer yazarların mazeretleri dolayısıyla katılamadıklarını ifade ederek, kitabın tarih perspektifinde Türkiye’nin temel meselelerini açıkladığını dile getirdi.

Prof. Dr. Yalçıntaş, son günlerde sokaklarda ortaya çıkan şiddet eylemlerinin kaygı verici olduğunu belirterek, bu olaylarda çocukların ön plana çıkarılmasını eleştirdi.

Sorunların çözülmesinin yolunun şiddet olmadığına işaret eden Prof. Dr. Yalçıntaş, ”Ülkemiz, içine sürüklenmek istenen ayrışma, bölünme, anarşi ve çatışma ortamını, milletimizi bir bütün haline getirmiş olan ortak değerlerimizi korumak ve sağlamlaştırmakla bertaraf edilebilir. Bu değerlerimiz 1000 yıla yaklaşan müşterek tarihimiz, manevi inançlarımız, kültürümüz, insan hak ve hürriyetleri ile demokratik cumhuriyetimizdir” dedi.

Prof. Dr. Yalçıntaş, Türkiye’nin bir bütün olduğunu ve asla parçalanamayacağını da vurgulayarak, İslamiyet’in de terörün her şeklini açıkça reddettiğini söyledi.

Dünyada İslamafobia yaratılmak istendiğini de dile getiren Prof. Dr. Yalçıntaş, bununla kararlılıkla mücadele ettiklerini de kaydetti.

Barack Obama’nın ABD Başkanı seçilmesini, Türkiye açısından nasıl değerlendirdiği sorulan Prof. Dr. Yalçıntaş, Obama’nın seçilmesini Bush yönetiminin gitmesi açısından sevindirici bulduğunu belirtti.

Bush yönetiminin Afganistan ve Irak’taki tutumunu eleştiren Prof. Dr. Yalçıntaş, Obama’nın Irak’tan çekileceklerine ilişkin söylemlerini de yerine getirmesini dilediklerini söyledi.

Prof. Dr. Yalçıntaş, Obama’nın, Türkiye’nin Ermeni tezlerinin aksine yaptığı açıklamalarının anımsatılması üzerine de ”Eğer biz iyi çalışırsak, Obama’nın bu sözleri, seçim sırasında söylenmiş sözler olarak kalır” dedi.

Yalçıntaş, konuşmasının ardından ”Türkler ve İslamiyet” adlı kitabı, tanıtıma katılan gazeteciler için imzaladı.

(aa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.