Kategoriler
Genel Kültür GÜNCEL

Kırgızistan’dan Sonra Vize İstemeyen Ülke Sayısı 60 Oldu. İşte Vizesiz Gidilebilen Ülkelerin Güncel Listesi 2011

Kırgızistan ziyaretinde bulunan Başbaka Erdoğan önemli açıklamalar yaptı. İki ülke arasında vizelerin kalktığını duyuran Erdoğan şöyle konuştu:”Bir şeyi burada özellikle hatırlatmam gerekiyor. İki ülke arasında şimdilik vizelerin 90 günlük kaldırılması vize anlaşmayı bugün imzaladık. Tamamen kaldırılması için de yıl sonuna kadar imzaları atacağız. Bütün bunların yanı sıra 6 farklı sözleşmeyi de az önce imzaladık.”

 

ATAMBAYEV: MUTLULUKTAN UYUYAMADIM

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev, bugüne kadar önemli karar ve dokümanlara imza attıklarını mutluluktan uyuyamadıklarını vurgularken, “Çok sevindim. Kardeşimiz, ağabeyimiz geldi. Zor zamanlarda da, iyi zamanlarda da her zaman konuşuyoruz, Sayın Tayyip Ağabey ve Sayın Başbakanımız her zaman arkamızda” dedi.Atambayev konuşmasında, Türkiye’nin 10 milyon dolar tutarında hibe desteği verdiğini, Mart ayındaki toplantıda da yeni bir hibe daha istediklerini söyledi. Görüşmede, yatırım konusunun da değerlendirildiğini belirten Atambayev, Türkiye-Kırgızistan arasında ikili gerçekleşen diyaloğun üç boyutlu hale getirilmesi konusunun ele alındığını bildirdi.
gazetevatan.com

2011 Güncel Vizesiz Gidilebilen Ülkelerin Listesi

Antigua-Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guetemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan,  Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya,  Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore),  Kosova, Kosta   Rika , Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus,  Nikaragua, Palau Cumhuriyeti, Paraguay,Pakistan, Rusya St. Vincent-Grenadines ,  Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye,  Svaziland,  Şili, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus ,  Tuvalu, Tacikistan, Uruguay,  Ürdün,  Venezuela, Ukrayna, Kırgızistan.

“Kırgızistan’dan Sonra Vize İstemeyen Ülke Sayısı 60 Oldu. İşte Vizesiz Gidilebilen Ülkelerin Güncel Listesi 2011” için 2 yanıt

Sayın başbakanım GAGAUZİYAYI BU İŞ İÇİN Mİ KURDUK?
“Gagauziyanın kızları, karıları neden Türkiyedä çalışêrlar”? Yıllarca aklımda, dermen gibi dönän, bir soruş buydu, ama sonunda ben de Türkiyenin topraklarına ayaklarımnan bastım.Mutlumuyum acaba? Bu soruyun cevabını, inanın ki, ben kendim da bilmiyorum. Çünkü ortada garip bir durum var…
Türkiye çok güzel bir memleket – denizli, daalı, eveldän kalan tarih erli h. b. Bu gözellik insannarı büüleer, ama o büüyün öbür tarafı da var: biz burada turist diiliz, biz izmetçilik yapan insannarız, bunu bölä kabul edelim, çünkü acı da olsa, bu bir gerçek. Şindi bän biraz o acı gerçekleri annatmaa isteerim.
Türkiyeyä gelincä bizim vizamızı sade bir aya vererlär, ondan sora kafes içindä guguşlar gibi olêrız. Bizim halizdän burada raat oturacaamız er da yok. Çünkü içimizdä hep polis korkusu var. Ya geeri evä yollarsalar aylemizi nasıl bakacaz? Bu öla iki taraflı bir duygu ki, bunu çekmeyän annamaz. Bir yandan ayleni özlediin için evä gitmää isteersin, öbür yandan sa istämeersin, çünkü evinä dönüncä kırık teknenin önündä kalmak çok korkudêr bizi. Keşki o polislär baari bir insanın annattıını sesleselär. Ozaman annardılar beki, ani herkezin yaşaması bir yara, angısına durmadan tuz ekelener.Bu yara etmäzmiş gibi, küüylerdä kocaların kafalarını karıştırannar da var. Yalannar uydurup, eşleri biri birinä karşı duşman ederlär, bu sebeplän kim bilir kaç aylä kırık çini gibi daaldı.Türkiyeyä gelennerin arasında üzdän beşi kötü yollara sapabilir, ama hepsimizi o çamura karıştırmaa hiç dooru diil. Bunnarı, Türkiyenin zorluklarını görän birisi olarak yazêrım.Angımız isteeriz izmetçi olmaa?
Ama: birinin kocası ölmüş – öbürünün mamusu, biri evlenmiş ev almaa isteer, öbürünün çocukları universitettä üürenmää isteer h .b . Parmaklarımız etmäz bu dertleri sıralamaa deyni.Keşki çamur atan insannar bilselär kaç kerä azımızdan çıktı şu laflar: “Evä gitsäm başka Türkiyeyä ayaam basmayacek”. Ama gene hem gene aêroportta “Türkiyeyä hoş geldiniz!” lafları işideriz.Eskidän oollar askera gidärkän, analar baara-baara aalardılar, şindi sa kendileri, yuvalarını brakıp, bir yıla diil, beş yıla da giderlär, salt uşakları tok hem mutlu olsunnar deyni.Onun için, sora, hepsimiz bir gün uyanınca, aramızda şımarık, saygısız, ana sevgisi, terbiesi görmemiş gençlärlän üz-üzä karşı geleriz.Gagauziyamızı bu iş için mi kurduk?Böla karışıklık taa ileri gidärsä, Gagauziyamız acaba ne olacek? Bunu düşünmää dä korkêrım. Artık gözlerimizi kapamayalım, derin uykularımızdan uyanalım hem, çannarı düüyüp, Bucaamıza gözäl gelecek hazırlayalım.
Saygısızlık olsun istameerim, ama gözümün önündä hep afişa gibi bir soruş durêr. O soruşum Gagauziyanın koltuklu adamlarına: “NEZAMAN ekonomi-ka durumumuz düzelecek?”Acaba üzümüz gülecek mi? Acaba bir gün analar-bobalar hem uşakları hep barabar oturup sofraya ekmeini tatlı iyeceklär mi? Bu soruşlar okadar çok ki, ne kalem etär, ne da biyaz yaprak.Ne olursa olsun, ama hep barabar bu soruşlarıma artık yaalı noktaları koyalım.
Benim içimdän dökülän zihirlär bukadar, ama unutmayalım, ani içindekilerini dökameyennär da var.

bulgaristana cok büyük ayip biz iscilerden ne istiyor..onlarin memleketinde kalsak neyse .transit geciyoruz. birde bulgaristani avrupa birligine aldilar yakisiyormu hemde nasil yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.