Yeni Bedelli Askerli Yasasında Neler Değişti? Kimler Bedelli Askerlikten Yararlanacak?

Hükümetin hazırladığı bedelli askerlik yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçerek yasalaştı. Yeni yasa ile kimlerin bedelli askerlikten yararlanacağı tam olarak netleşti. İşte yeni bedelli askerlik yasası hakkında bilmeniz gerekenler;

KAPSAMA KİMLER ALINDI

Bu haktan yararlanmak isteyenler, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığını, hastane doğum kayıtlarına göre de belgelendirmek zorundalar.

SON TARİH 15 HAZİRAN

Yeni düzenlemeyle, 15 Haziran’a kadar yaşını 30’un üzerine büyütenler, örneğin; 1983 yılında doğan bir yükümlü, bugünden itibaren mahkemeye başvurur ve hastane kayıtlarının esas alınmasıyla doğum tarihini 1982 olarak değiştirebilirsebedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

12 TAKSİT FIRSATI

Yapılan değişiklikle bedelli ücretinin yarısı başvuru sırasında alınırken geri kalan tutar 12 eşit taksite bölündü. Daha önceki düzenlemede başvuru sırasında ödenen tutarın geri kalanı 6 eşit taksitte ödeniyordu.

Mevcut uygulamada askerlik çağına girildikten sonra yapılan “yaş değişiklikleri” dikkate alınmıyordu.

Bu yüzden yaşlarını büyüterek, bedelliden yararlanmak isteyenlerin başvuruları da geri dönüyordu.

One thought on “Yeni Bedelli Askerli Yasasında Neler Değişti? Kimler Bedelli Askerlikten Yararlanacak?

  1. ben şükran bozkaya yurt dışından kesindönüş yaptık 1988 yılında oğlum şu an 29 yaşında yani 270şubat 1983 doğumlu bedelli askerlikten yararlanmak istiyor yaş büyütmede baktım haberlerinize hastane kayıdıyla kabul ediyorlar ama ben hollandadan onu nasıl bulurum ikinci sorumda yurt dışında 3 yıl kalanlarda yararlanabiliyor benim oğlum orada doğdu ve 5 yaşında türkiyeye kesin dönüş yaptı acaba bi faydası olurmu yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.